Ģenerālprokurors noraida izskanējušo kritiku par parlamenta un likumsargu nespēju cīnīties ar “legālajām” narkotikām

„Legālo” narkotiku bīstamība ir apstāklī, ka tām ir trīs iedarbības veidi - uz apziņu, sajūtām un rīcību. Lietojot šīs vielas, sekas ir neprognozējamas, jāņem vērā arī tas, ka šie augu maisījumi ir ļoti lēti un ir brīvi pieejami par spīti ierobežojumiem, kas  no likumdevēju puses jau ieviesti - pagaidu aizliegums uz 12 mēnešiem. Tāpat šo vielu tirdzniecības ierobežošanā aktīvi iesaistās sabiedriskās organizācijas un tiek veikts aktīvs preventīvais darbs.
Kā uzsvēra ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers: „Es visu laiku medijos dzirdu šos pārmetumus, ka valsts neko nedara. Tas absolūti neatbilst patiesībai. Katrā ziņā mēs esam priekšā Eiropas Komisijas (EK) lēmumiem. EK vēl arvien nav saņēmusies ieviest šo vielu pagaidu aizliegumu, kāds mums jau eksistē, kad ir tiesības izņemt vielas un veikt tām ekspertīzi. Tāpat mums ir paredzēta atbildība, ja šīs vielas tiek realizētas, kamēr nav beigusies ekspertīze.”
Ģenerālprokurors skaidro, ka psihoaktīvās vielas nav psihotropās vielas. Psihoaktīvās vielas ietilpst ļoti daudzu medikamentu sastāvā, līdz ar to pašlaik nevienā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī nav piemērots ģenērisko formulu aizliegums. „Šīs formulas ir viegli mainīt un ieviešot ģenērisko formulu aizliegumu būtu traucēta farmācijas rūpniecība, jo ļoti daudz psihoaktīvo vielu ir iekļautas dažādos medikamentos,” piebilda Kalnmeiers.
Ģenerālprokurors noraida pārmetumus likumdevējam un tiesībsargiem, ka tie nestrādā šajā jomā, uzsverot, ka Latvija ir soli priekšā ES konkrētā problemjautājuma risināšanā.
Šobrīd otrajam lasījumam atbalstītie Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas grozījumi Krimināllikumā paredz likumu papildināt ar jaunu normu, ieviešot atbildību par jaunas psihoaktīvas vielas vai to saturoša izstrādājuma neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai realizāciju, ja šīs vielas aprite ir aizliegta vai ierobežota, kas ir nākošais solis apreibinošo vielu izplatīšanas ierobežošanā un atvieglos arī tiesībsargājošo iestāžu darbu.
Kā jau iepriekš ziņots, Rīgas Pašvaldības policija (RPP) pārbaudes „legālo” narkotiku tirdzniecības vietās veic jau no pagājušā gada oktobra, taču pēc ziņas par kāda Rīgas vidusskolnieka nāvi, kas iestājusies, iespējams, pēc apreibinošu vielu maisījuma lietošanas, pašvaldības policija pastiprinājusi „legālo” narkotiku tirdzniecības objektu apsekojumus, veicot objektu pārbaudes un, konstatējot visdažādākos pārkāpumus, atbildīgās personas saucot pie administratīvās atbildības. Tirdzniecības objektos regulāri tiek izņemti augu maisījumu iepakojumi, kas tiek nosūtīti ekspertīzes veikšanai.
Kopš 2013.gada oktobra RPP veikusi 1 852 augu maisījumu tirdzniecības objektu apsekojumus, izņemti un ekspertīzes veikšanai nogādāti 10 905 augu maisījumu iepakojumi. Konstatēti 997 dažādi administratīvie pārkāpumi, aizdomās par narkotisko vielu reibumu aizturētas 95 personas. RPP ietvaros uzsāktas 405 administratīvā pārkāpuma lietas.
Pievienot komentāru

Please enter your name

(nepieciešams)

Please enter a valid email address

(netiks publicēts, nepieciešams)

Please enter your message

Flickr Photos

  • Humberside Police RPU LD68 LPO
  • FJ19 AHF
  • FJ18 HBP
  • SV13BHD

kriminalzinas.lv © 2020 Visas tiesības paturētas